Odwiedziny duszpasterskie rodzin – kolęda

Drodzy Parafianie!

W tym roku, kiedy świat został zaatakowany pandemią koronawirusa, a w związku z tym, co pewien czas wprowadzanymi nowymi przepisami i obostrzeniami, także w Kościele stajemy ciągle przed nowymi wyzwaniami duszpasterskimi. Chcemy je rozwiązywać jak najlepiej dbając o zdrowie w rodzinach, szczególnie osób z podwyższonego ryzyka, osób samotnych czy chorych. Nie możemy jednak zatracić ducha wiary i pobożności. Stąd potrzeba szukania nowych dróg, by zachować tradycję i zwyczaje naszych przodków, a przede wszystkim wiarę i ufność w Opatrzność Bożą. Nie zapominajmy, że bez pomocy Bożej człowiek sam z siebie nic nie może uczynić.

Zbliża się czas dorocznych odwiedzin duszpasterskich – czyli kolęda, kiedy kapłan odwiedza nasze domostwa i rodziny z darem Bożego błogosławieństwa. W obecnej sytuacji biorąc pod uwagę przepisy rządowe oraz wskazania Księdza Biskupa Diecezjalnego, a także po przeprowadzonej szybkiej sondzie Rady Duszpasterskiej, wsłuchując się w głosy parafian pragnę przedstawić, w jakiej formie będzie tym razem wyglądała kolęda w naszej wspólnocie parafialnej. Zadanie jest trudne chociażby ze względu na ustawienie logistyki, czasu itd. Dlatego bardzo proszę o wyrozumiałość i solidarną sąsiedzką pomoc. Jakoś musimy się wzajemnie z tym tematem zmierzyć.

Oto forma tegorocznej kolędy w naszej wspólnocie parafialnej:

1. Przy zachowaniu przepisów i wytycznych wynikających z epidemii wizyta duszpasterska odbędzie się zgodnie z zaplanowanym grafikiem kolęd, który jest umieszczony w gablotach i tutaj poniżej na tej stronie, jednakże w zmienionej niż dotychczas formie.
  2. Odbywać się jednak będzie tylko na Wasze – Parafian bezpośrednie telefoniczne zaproszenie, które proszę kierować do mnie z tygodniowym wyprzedzeniem w godzinach od 900 do 1200 od poniedziałku do piątku. Chodzi o to, żebym w zależności od ilości zaproszeń mógł ustalić godzinę rozpoczęcia kolędy i pewien grafik do bieżących niedzielnych ogłoszeń. W razie nagłej zmiany ze względów zdrowotnych, sanitarnych lub innych, bardzo proszę daną rodzinę o wcześniejszą bezpośrednią informację telefoniczną. Taka sytuacja może czasami mieć miejsce nawet w dniu kolędy.
  3. Tego samego dnia – w dniu kolędy – będzie sprawowana Msza św. o g. 18: 00 w intencji mieszkańców danego rejonu kolędowego, który tego dnia jest wpisany w harmonogram. Zapraszam wszystkich, a szczególnie tych, którzy z obawy przed wirusem nie skorzystają z odwiedzin duszpasterza. Po tej Mszy św. przy wspólnym śpiewie kolęd zostanie odprawione nabożeństwo błogosławieństwa rodzin i poświęcenia wody, którą proszę przynieść do kościoła we własnych pojemnikach. Przy tej sposobności, jeśli serce nam podpowie i uznamy to za stosowne, to po Mszy świętej będzie można złożyć do wystawionego koszyka ofiarę kolędową na rzecz parafii. Jeśli danego dnia jest zgłoszona indywidualna intencja mszalna, to będzie ona odprawiana w danym kościele o g. 1700.
  4. Jeżeli danego dnia wynikającego z grafiku kolędy nie mamy możliwości z jakieś przyczyny uczestniczenia w tej wspólnej Mszy św., to nic nie stoi na przeszkodzie, by przybyć w innym  dla siebie dogodnym terminie.
  5. Z wizytą duszpasterską do zgłoszonych rodzin tym razem przybędę bez asysty ministrantów. Proszę jednak o umówienie na dany rejon kierowcy, który wcześniej niech skontaktuje się ze mną telefonicznie odnośnie godziny przyjazdu.
  6. Wiem, że jesteście bardzo gościnni, ale tym razem proszę nie przygotowywać na danym rejonie posiłku.

Wszystkich serdecznie proszę o taką rodzinną, sąsiedzką pomoc przy zgłaszaniu na kolędę. Szczególnie zainteresujmy się osobami starszymi i samotnymi, a przede wszystkim tymi, którzy z powodu wiadomości o koronawirusie czy z innej przyczyny nie wychodzącymi z domu. Zapytajmy ich, czy w tym konkretnym dniu – wynikającym z programu tegorocznych kolęd – chcą przyjąć błogosławieństwo kolędy i czy mamy ich zgłosić do parafii.

Niech czas kolędy parafialnej będzie spraszaniem Bożego błogosławieństwa, modlitwy rodzinnej i wspólnotowej oraz radosnego i serdecznego spotkania w gronie życzliwych ludzi. Do miłego spotkania podczas kolędy lub w kościele.

UWAGA: Godzina rozpoczęcia kolędy na danym rejonie będzie zależna od wcześniej zgłoszonych ilości zaproszeń domowych i aktualnie podawana na niedzielnych ogłoszeniach parafialnych. Na poniższym grafiku podana jest godzina rozpoczęcia Mszy św. lub nabożeństwa w wyznaczonym kościele.