Odwiedziny duszpasterskie rodzinkolęda

Drodzy Parafianie!

Od dwóch lat świat nadal boryka się wprowadzanymi nowymi przepisami i obostrzeniami związanymi z pandemią. To też sprawia, że w Kościele także musimy podejmować nowe wyzwania duszpasterskie. Chcemy je rozwiązywać jak najlepiej dbając o zdrowie w rodzinach, szczególnie osób z podwyższonego ryzyka, osób samotnych czy chorych. Nie możemy jednak zatracić ducha wiary, pobożności i dobroczynności. Stąd potrzeba szukania nowych dróg, by zachować tradycję i zwyczaje naszych przodków, a przede wszystkim wiarę i ufność w Opatrzność Bożą. Nie zapominajmy, że bez pomocy Bożej człowiek sam z siebie nic nie może uczynić. Zadajmy sobie pytanie – czy rządzący podejmujący takie czy inne decyzje i wprowadzający przepisy, podejmują je w sposób przemyślany, logiczny, a przede wszystkim przemodlony? Czy zdają sobie sprawę, że los każdego człowieka zależy tylko i wyłącznie od Boga, który stworzył człowieka wolnym i rozumnym?

Zbliża się czas dorocznych odwiedzin duszpasterskich – czyli kolęda, kiedy kapłan odwiedza nasze domostwa i rodziny z darem Bożego błogosławieństwa. W obecnej sytuacji biorąc nadal pod uwagę przepisy rządowe i sanitarne, a także po analizie ubiegłorocznej kolędy pragnę przedstawić, w jakiej formie będzie ona prowadzona w roku bieżącym w naszej wspólnocie parafialnej. Zadanie jest trudne chociażby ze względu na ustawienie logistyki, czasu itd. Dlatego bardzo proszę o wyrozumiałość i solidarną sąsiedzką pomoc. Ufam Opatrzności Bożej, że skoro poradziliśmy sobie w ubiegłym roku, więc i w tym też damy radę.

Oto forma tegorocznej kolędy w naszej wspólnocie parafialnej:

  1. Przy zachowaniu przepisów i wytycznych wynikających z epidemii wizyta duszpasterska odbędzie się według planu kolęd, który jest umieszczony w gablotach i na stronie internetowej parafii.
  2. W tradycyjnej formie odbywać się będzie tylko na Wasze bezpośrednie telefoniczne lub osobiste zaproszenie, które proszę w najbliższym tygodniu skierować do mnie w godzinach od 900 do 1400. Chodzi o to, żebym w zależności od ilości zaproszeń mógł ustalić pewien grafik. W razie nagłej zmiany ze względów zdrowotnych, sanitarnych lub innych, bardzo proszę daną rodzinę o wcześniejszą bezpośrednią informację telefoniczną. Taka sytuacja może czasami zaistnieć nawet w dniu kolędy. Dlatego bardzo proszę o zdrowy rozsądek i wzajemną odpowiedzialność.
  3. Tego samego dnia wyznaczonej kolędy – będzie sprawowana Msza św. o g. 1900 (z pewnymi wyjątkami) w intencji mieszkańców danego rejonu kolędowego, który danego dnia jest wpisany w harmonogram. Zaś w niedziele o g. 1600 lub 1700 (według ogłoszeń niedzielnych) będzie tylko nabożeństwo kolędowe. Zapraszam wszystkich, a szczególnie tych, którzy z obawy przed wirusem nie skorzystają z domowych odwiedzin duszpasterza. Po tej Mszy św. przy wspólnym śpiewie kolęd zostanie odprawione nabożeństwo błogosławieństwa rodzin i poświęcenia wody, którą proszę przynieść we własnych pojemnikach. Przy tej sposobności, jeśli serce nam podpowie i uznamy to za stosowne, to po tym nabożeństwie będzie można złożyć do wystawionego koszyka ofiarę kolędową na rzecz parafii. Jeśli akurat tego dnia mamy jakąś przeszkodę, to proszę przyjść innego stosownego dnia
  4. Z wizytą duszpasterską do zgłoszonych rodzin podobnie jak w roku ubiegłym przybędę bez asysty ministrantów.
  5. Wiem, że jesteście gościnni, ale proszę nie przygotowywać żadnego posiłku. Jedynie proszę o umówienie na dany rejon kierowcy, który wcześniej niech skontaktuje się ze mną telefonicznie.

Serdecznie proszę o taką rodzinną, sąsiedzką pomoc przy zgłaszaniu na kolędę. Szczególnie zainteresujmy się osobami starszymi i samotnymi, a przede wszystkim tymi, którzy z powodu wiadomości o koronawirusie czy z innej przyczyny boja się wyjść z domu. Zapytajmy ich, czy w tym konkretnym dniu – wynikającym z programu tegorocznych kolęd – chcą przyjąć błogosławieństwo kolędy i czy mamy ich zgłosić do parafii.

Kolęda to okazja do wspólnej modlitwy z domownikami oraz czas rozmowy na tematy wiary oraz bieżących spraw duszpasterskich. W tej obecnej sytuacji tych różnych ograniczeń, jeśli ktoś pragnie takiej osobistej rozmowy duszpasterskiej, to jestem otwarty – proszę się ze mną tylko skontaktować, a znajdziemy sposób żeby się spotkać i porozmawiać.

Niech czas kolędy parafialnej będzie spraszaniem Bożego błogosławieństwa, modlitwy rodzinnej i wspólnotowej oraz radosnego i serdecznego spotkania w gronie życzliwych ludzi. Do miłego spotkania podczas kolędy domowej lub w kościele.

 

                        PLAN   ODWIEDZIN   DUSZPASTERSKICH   RODZIN   –   2022 r.

 

 

Data

 

Dzień

tygodnia

 

Miejscowość

 

Rejon kolędowy

Kościół

godzina Mszy św.

lub

nabożeństwa

 

Początek

kolędy

02.01. 22. niedziela Dąbrówka Dąbrówka i Jednówka R.   1700 1315
03.01. 22. poniedziałek Lubań ul. Agatowa, ul. Diamentowa i Rubinowa L.  1900 1400
04.01. 22. wtorek Będomin-Lubań strona Muzeum i wzdłuż szosy kościerskiej R.  1900 1430
05.01. 22. środa Lubań ul. Nad Stawem i Targowa nry parzyste i Komunalna L.  1900 1600
06.01. 22. czwartek Lubań ul. Kowalska, Polna, Wesoła, cz. Br. Czarlińskich i Wspólna L.  1600 1330
07.01. 22. piątek Będominek Będominek   R.  1700 1400
08.01. 22. sobota Lubań ul. Targowa nry nieparzyste i T. Maderskiego 10, 11 i 19 L.  1900 1700
09.01. 22. niedziela Lubań ul. Braci Czarlińskich blok 24 i domy sąsiednie L.  1600 po naboż.
10.01. 22. poniedziałek Rekownica Rekownica R.  1700 po Mszy św.
11.01. 22. wtorek Lubań ul. Kościerska, ul. Przygody, ul. Akademicka i ul. Jachtowa L.  1900 1500
12.01. 22. środa Puc Puc I i Puc II R.  1900 1200
13.01. 22. czwartek Lubań ul. 8 Marca nr 1 – 9 i Br. Czarlińskich, Kościerska, Szafirowa L.  1900 1600
14.01. 22. piątek Lubań ul. 8 Marca bloki 4, 6, 8 i 10 L.  1900 1600
15.01.22. sobota Grabówko-Będomin Grabówko-Będomin R.  1900 1200
16.01.22. Niedziela Śledziowa Huta Śledziowa Huta R.  1600 1315

* R – Msza św. w kościele w Rekownicy; L – Msza św. w kościele w Lubaniu

* godzina rozpoczęcia kolędy zależna od ilości zgłoszeń podana będzie w niedzielę poprzedzającą dany tydzień

* informacje aktualne wg bieżących ogłoszeń i na stronie www.parafiarekownica.pl

* w sytuacji koniecznej powyższy plan może ulec zmianie;