ROK JUBILEUSZOWY 2025
Rok Jubileuszowy, to czas odpustu zupełnego, pojednania, nawrócenia i odpuszczenia grzechów.
W wigilię uroczystości Narodzenia Pańskiego papież Franciszek, otwierając drzwi święte bazyliki św. Piotra na Watykanie, zainauguruje w Kościele powszechnym Jubileusz Roku 2025. W bulli „Spes non confundit” (Nadzieja nie zawodzi) ogłaszającej jubileusz hasłem są słowa „PIELGRZYMI NADZIEI”.
Rok Jubileuszowy, to tradycja wywodząca się ze Starego Testamentu (por. Kpł 25, 8-17) znany był rok jubileuszowy obchodzony co 50 lat., w którym wyrównywały się społeczne nierówności, a każdy był wyzwalany z długów. Symbolizowało to nadanie człowiekowi ziemi przez Boga jedynie w lenno. Rok jubileuszowy obchodzony był po siedmiu latach szabatowych, które obchodzono co siedem lat (7 x 7). Rok ogłaszanym był przez kapłana dęciem w barani róg.
Chrześcijaństwo z inicjatywy biskupa Rzymu (pap. Bonifacego VIII) tę tradycję wzorowaną na żydowskiej przejęło w średniowieczu. W roku 1300 obchodzono go po raz pierwszy i początkowo miał być obchodzony co 100 lat. Jednak decyzją kolejnych papieży okres ten skrócono do 50 lat. Późniejsi papieże dokonywali kolejnych zmian, w efekcie których od II połowy XV wieku Rok Jubileuszowy – jeśli zewnętrze okoliczności na to pozwalają (wojna, konklawe itp.) obchodzony jest co 25 lat.
Oprócz Lat Jubileuszowych w Kościele obchodzone są Jubileusze Nadzwyczajne ogłaszane przez papieża i dotyczące tylko określonego obszaru. I tak m.in. dla Polski ogłoszono dwukrotnie taki jubileusz:
- przez papieża Pawła Vw dniu 10 października 1609 jako wezwanie do modlitw za Polskę
- przez papieża Innocentego XIw dniu 11 sierpnia 1683 wzywający o pomoc w walce z wojskami tureckimi (przed odsieczą wiedeńską).
Odpusty
Szczególną oznaką lat jubileuszowych jest możliwość uzyskania odpustu. Odpust można było uzyskać w Rzymie, odwiedzając jeden z czterech kościołów (bazylika św. Piotra, św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie, S. Maria Maggiore). Podobnymi przywilejami nadanymi przez papieży cieszyły się niektóre miasta włoskie. Papież Bonifacy IX zezwolił również na odpust w Krakowie od 1 czerwca do 30 września 1392 r. Podczas jubileuszu w 1450 r. papież Mikołaj V na prośbę biskupa krakowskiego, Zbigniewa Oleśnickiego zgodził się, aby ci, którzy nawiedzą kościoły katedralne w Gnieźnie, Krakowie, Lwowie lub Wilnie mogli uzyskać jubileuszowy odpust. Papież wysłał do Polski legata, słynnego kaznodzieję Jana Kapistrana i upoważnił go do udzielania odpustów wszystkim, którzy będą słuchać jego kazań. Jan Kapistran codziennie głosił kazania na które przychodziło 20-30 tysięcy ludzi. W latach jubileuszowych 1983 oraz 2000 odpust można było uzyskać także w kościołach katedralnych i diecezjalnych, wyznaczonych w miejscach pielgrzymek na całym świecie.
Ojciec Święty Franciszek postanowił, aby w Kościołach partykularnych uroczyste otwarcie Roku Jubileuszowego nastąpiło w Niedzielę Świętej Rodziny. Jednocześnie też wskazał, aby jak w czasie każdego Roku Jubileuszowego, tak i teraz na terenie poszczególnych diecezji zostały przez biskupa wyznaczone kościoły stacyjne. Nasz biskup diecezjalny Ryszard Kasyna wyznaczył na czas obchodów Roku Jubileuszowego następujące bazyliki, kolegiaty i sanktuaria.
Do końca listopada przyjmuję zapisy na lotniczą pielgrzymkę do Włoch na okoliczność ROKU JUBILEUSZOWEGO. Program: