ROK JUBILEUSZOWY 2025

Rok Jubileuszowy, to czas odpustu zupełnego, pojednania, nawrócenia i odpuszczenia grzechów.

W wigilię uroczystości Narodzenia Pańskiego papież Franciszek, otwierając drzwi święte bazyliki św. Piotra na Watykanie, zainauguruje w Kościele powszechnym Jubileusz Roku 2025. W bulli „Spes non confundit” (Nadzieja nie zawodzi) ogłaszającej jubileusz hasłem są słowa „PIELGRZYMI NADZIEI”.

Rok Jubileuszowy, to tradycja wywodząca się ze Starego Testamentu (por. Kpł 25, 8-17) znany był rok jubileuszowy obchodzony co 50 lat., w którym wyrównywały się społeczne nierówności, a każdy był wyzwalany z długów. Symbolizowało to nadanie człowiekowi ziemi przez Boga jedynie w lenno. Rok jubileuszowy obchodzony był po siedmiu latach szabatowych, które obchodzono co siedem lat (7 x 7). Rok ogłaszanym był przez kapłana dęciem w barani róg.

Chrześcijaństwo z inicjatywy biskupa Rzymu (pap. Bonifacego VIII) tę tradycję wzorowaną na żydowskiej przejęło w średniowieczu. W roku 1300 obchodzono go po raz pierwszy i początkowo miał być obchodzony co 100 lat. Jednak decyzją kolejnych papieży okres ten skrócono do 50 lat. Późniejsi papieże dokonywali kolejnych zmian, w efekcie których od II połowy XV wieku Rok Jubileuszowy – jeśli zewnętrze okoliczności na to pozwalają (wojna, konklawe itp.) obchodzony jest co 25 lat.

Oprócz Lat Jubileuszowych w Kościele obchodzone są Jubileusze Nadzwyczajne ogłaszane przez papieża i dotyczące tylko określonego obszaru. I tak m.in. dla Polski ogłoszono dwukrotnie taki jubileusz:

Odpusty

Szczególną oznaką lat jubileuszowych jest możliwość uzyskania odpustu. Odpust można było uzyskać w Rzymie, odwiedzając jeden z czterech kościołów (bazylika św. Piotraśw. Pawła za Muramiśw. Jana na LateranieS. Maria Maggiore). Podobnymi przywilejami nadanymi przez papieży cieszyły się niektóre miasta włoskie. Papież Bonifacy IX zezwolił również na odpust w Krakowie od 1 czerwca do 30 września 1392 r. Podczas jubileuszu w 1450 r. papież Mikołaj V na prośbę biskupa krakowskiego, Zbigniewa Oleśnickiego zgodził się, aby ci, którzy nawiedzą kościoły katedralne w Gnieźnie, Krakowie, Lwowie lub Wilnie mogli uzyskać jubileuszowy odpust. Papież wysłał do Polski legata, słynnego kaznodzieję Jana Kapistrana i upoważnił go do udzielania odpustów wszystkim, którzy będą słuchać jego kazań. Jan Kapistran codziennie głosił kazania na które przychodziło 20-30 tysięcy ludzi. W latach jubileuszowych 1983 oraz 2000 odpust można było uzyskać także w kościołach katedralnych i diecezjalnych, wyznaczonych w miejscach pielgrzymek na całym świecie.

Ojciec Święty Franciszek postanowił, aby w Kościołach partykularnych uroczyste otwarcie Roku Jubileuszowego nastąpiło w Niedzielę Świętej Rodziny. Jednocześnie też wskazał, aby jak w czasie każdego Roku Jubileuszowego, tak i teraz na terenie poszczególnych diecezji zostały przez biskupa wyznaczone kościoły stacyjne. Nasz biskup diecezjalny Ryszard Kasyna wyznaczył na czas obchodów Roku Jubileuszowego następujące bazyliki, kolegiaty i sanktuaria.

Do końca listopada przyjmuję zapisy na lotniczą pielgrzymkę do Włoch na okoliczność ROKU JUBILEUSZOWEGO. Program:

PIELGRZYMKA ROKU JUBILEUSZOWEGO – WŁOCHY

W dniach od 3 do 10 lipca 2025 roku jest organizowana według poniższego planu lotnicza JUBILEUSZOWA PIELGRZYMKA DO WŁOCH. Chętnych uprasza się o zgłaszanie drogą telefoniczną (508 166 052) lub email: parafiarekownica@gmail.com

MODLITWA O DAR POKOJU DLA POLSKI, UKRAINY I ŚWIATA

Modlitwa o dar pokoju św. Jana Pawła II

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.

Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne.

Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen.