Od niedzieli 31 maja br. decyzją Premiera i Ministra Zdrowia został zniesiony limit wiernych uczestniczących w Mszach św. i nabożeństwach w kościele (także w liturgii pogrzebu). Natomiast w przestrzeni poza obiektami kultu liczba wiernych nie może przekraczać 150 osób. W obu przypadkach należy zachować przepisy sanitarne, władz kościelnych i państwowych mówiących m.in. o zachowaniu bezpiecznego odstępu oraz zakrywaniu twarzy i nosa.

Z dniem 6 czerwca 2020 r.  Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna odwołał dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, udzieloną 25 marca 2020 r. Jednakże utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem.

Korzystających z udzielonej przez Biskupa Diecezjalnego dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. informuję, żeby nie byli tylko biernymi widzami czy słuchaczami, ale czynnie uczestniczącymi w uczcie Eucharystycznej. A to oznacza, iż osoby takie powinny wszystko wykonywać tak, jakby fizycznie byli obecni w kościele i łączyć się poprzez wspólny śpiew, modlitwy oraz postawy i gesty liturgiczne.

Codziennie o g. 2030 łączmy się we wspólnej domowej modlitwie różańcowej w intencji o zatrzymanie epidemii koronawirusa, w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.

Prośba, by po sąsiedzku solidarnie zainteresować się osobami starszymi i potrzebującymi koniecznej pomocy. Jeśli sami nie możemy pomóc, przekażmy informację telefonicznie, by można było taką konieczną pomoc tym potrzebującym osobom zorganizować.

XIX niedziela zwykła – 09.08.2020 r.

 1. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Powierzajmy je Bożej Opatrzności przez ręce naszej niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej. Zachęcam też do modlitewnego wsparcia tych, którzy z różnych stron Polski i Europy mimo epidemii w nieco zmienionej formie wyruszyli na pielgrzymie szlaki prowadzące na Jasną Górę, do naszego narodowego sanktuarium.
 2. Wszystkim ofiarodawcom składam serdeczne podziękowanie za złożone dziś ofiary z przeznaczeniem na potrzeby naszej parafii.
 3. W poniedziałek, 10 sierpnia, w przypadające święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258) zapraszam do Lubania na g. 1500 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Odmówimy ją razem z grupą motocyklistów, którzy w ramach swojej tegorocznej pielgrzymki „OD KRZYŻA DO KRZYŻA”, czyli od repliki w Pustkowie do Krzyża na Giewoncie będą przejeżdżać przez naszą parafię i właśnie w Lubaniu na chwilę się zatrzymają, by razem z nami się modlić w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą i o oddalenie epidemii. Po tym nabożeństwie będzie też czas na chwilę wspólnej rozmowy z uczestnikami rajdu. Podczas tego spotkania proszę o zachowanie przepisów sanitarnych.
 4. W piątek 14 sierpnia Burmistrz Miasta Kościerzyna, Proboszcz Parafii św. Trójcy i Senator Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji p. Waldemar Bonkowski zapraszają na uroczystość 100-lecia Cudu nad Wisłą i 100-lecia powrotu Kościerzyny i Pomorza do Macierzy z odsłonięciem pomnika upamiętniającego te wydarzenia. Uroczystość rozpocznie się o g. 1100 Mszą św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Arkadiusza Okroja w parafii św. Trójcy w Kościerzynie, a potem po przejściu dalsze uroczystości przy Rondzie Kaszubskim.
 5. W sobotę, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji.
 6. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.
 7. W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu, Prezydenta RP i rządzących, aby mieli siłę i moc przeciwstawiania się wszelkim złym wpływom, próbującym niszczyć naszą wiarę i nasze chrześcijańskie korzenie.
 8. Prenumeratorów „PIELGRZYMA” proszę o odbiór nowego numeru oraz uiszczenie 21 zł za III kwartał.
 9. Komunikat Przewodniczącego KEP /załącznik/

XVIII niedziela zwykła – 02.08.2020 r.

 1. Rozpoczęliśmy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny tak pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym miesiącu co prawda ze względu na pandemię w zmienionej formie ze wszystkich stron Polski i Europy tysiące pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.
 2. W dzisiejszą niedzielę przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią Świętego Franciszka z Asyżu. Przypominam, że warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie jakiegokolwiek parafialnego kościoła i odmówienie w nim modlitwy przynajmniej Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św. tego dnia lub w jego pobliżu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust ten można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.
 3. We wtorek, 4 sierpnia, w liturgii wspominamy Świętego Jana Marię Vianneya, patrona proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów i ich posługę oraz prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie także z naszej wspólnoty parafialnej.
 4. W czwartek, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele w Lubaniu od g. 1800, którą zakończymy przed Mszą św. wspólnym nabożeństwem do Serca Pana Jezusa.
 6. Okazja do spowiedzi św. pierwszopiątkowej będzie w Rekownicy w czwartek od g. 1645, w Lubaniu w piątek od g. 1800. Zachęcam, byśmy skorzystali z tego daru łaski Bożego miłosierdzia.
 7. Za tydzień, w drugą niedzielę miesiąca kolekta na potrzeby parafii.