V Niedziela Wielkanocy – 19.05.2019 r.

1. Przykazanie miłości pozostawione przez Chrystusa swoim uczniom po wszystkie wieki będzie ożywiało wspólnotę Kościoła. Współczesnemu światu potrzeba wyraźnego świadectwa i nowej inspiracji, jaką ludzie wiary odnajdują nieustannie w słowach Mistrza.
  2. Trwają nabożeństwa majowe. Zapraszam do udziału w tej modlitwie w kościele lub przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych.
  3. W piątek nie będzie majowego i Mszy św. w Lubaniu.
  4. Sprawy Parafialnej Rady Ekonomicznej i Duszpasterskiej /załącznik/
  5. Uroczystość święceń kapłańskich w naszej diecezji odbędzie się pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego w sobotę 25 maja w bazylice katedralnej w Pelplinie o g. 1100. Modlitewnej pamięci parafian polecamy tegorocznych kandydatów do kapłaństwa.
  6. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie zaprasza młodych ludzi, rozpoznających drogę powołania kapłańskiego, do rozpoczęcia studiów i formacji w seminarium pelplińskim, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 11 lipca 2019 roku na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 58 536 17 62) oraz o złożenie w rektoracie WSD odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminarium pelplińskiego oraz w gablocie ogłoszeń w naszym kościele. Można się z nimi zapoznać także w biurze parafialnym.
  7. Kuria Diecezjalna Pelplińska informuje, że w sobotę, 15 czerwca 2019 r.,
    w godz. 10.00-15.00, w budynku Wyższego Seminarium Duchownego
    w Pelplinie (plac Mariacki 7), odbędzie się Szkolenie dla Fotografów i Operatorów Sprzętu Audiowizualnego. Osoby zainteresowane tym kursem proszę o osobisty kontakt ze mną.
  8. W przyszłą niedzielę przypada Dzień Matki. Pamiętajmy w modlitwach o naszych matkach, prosząc o potrzebne łaski dla żyjących, jak również o życie w chwale nieba dla zmarłych.
  9. Komunikat KEP /załącznik/
  10. Podziękowanie za zbiórkę dla Roberta /załącznik/

IV Niedziela Wielkanocy – 12.05.2019 r.

1. Niedziela Dobrego Pasterza ukazuje nam Chrystusa zatroskanego o zbawienie wszystkich, których powierza Mu Bóg Ojciec. Szczególnym znakiem tej pasterskiej miłości są sakramenty św., których sprawowanie Chrystus pozostawia swoim uczniom i ich następcom. Dzisiejsza niedziela jest szczególną okazją do modlitwy o dobrych pasterzy – gorliwych i świętych kapłanów oraz o powołania do życia konsekrowanego.
  2. Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Troskę o nowe powołania wyraźmy w tym tygodniu poprzez uczestnictwo w nabożeństwach majowych odprawianych w kościele według rozpiski intencji mszalnych w Rekownicy o g. 1730; w Lubaniu o g. 1900.
  3. Składam serdeczne podziękowanie za złożone ofiary na tacę na potrzeby parafii, w tym głównie na wymianę okien w Lubaniu, a także za ofiary składane dziś do puszek przed kościołem z przeznaczeniem na pomoc w kosztownej rehabilitacji dla 18 letniego Roberta poszkodowanego w ciężkim wypadku drogowym.
  4. Dnia 13 maja rozpoczynamy czas nabożeństw fatimskich, nawiązujących do objawień Matki Bożej w Fatimie. Są one odpowiedzią na dwa wezwania Maryi: do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników. Nabożeństwa fatimskie odprawiać będziemy 13. dnia miesiąca od maja do października raz w jednym, raz w drugim kościele. Początek nabożeństw jutro w Lubaniu o g. 1900 – weźmy z sobą świece na procesję. To jutrzejsze nabożeństwo połączymy z majowym wraz ze szczególną modlitwą ekspiacyjną za znieważenie w ostatnim czasie kopii Matki Bożej Częstochowskiej. Tym bardziej zachęcam i zapraszam do wspólnej modlitwy.
  5. Diecezjalne Studium Organistowskie ogłasza nabór na nowy rok 2019/2020. Rekrutacja kandydatów odbędzie się w dwóch terminach: 22 czerwca o godz. 12.00 oraz 7 września o godz. 10.00 w budynku Collegium Marianum w Pelplinie. Do Studium przyjmowani są kandydaci, którzy posiadają wiedzę i umiejętności muzyczne na poziomie ukończonej szkoły muzycznej I stopnia.
  6. Z początkiem roku weszła w życie zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej, udzielanej przez adwokata lub radcę prawnego, może skorzystać obecnie każdy, kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w urzędzie gminy lub starostwie.